” Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie,
choćby i umarł, żyć będzie na wieki… ” ( J 11: 25-
27.03.2016r.-
Wedle zwyczaju, na godzinę przed głównymi obchodami, orkiestra kalwaryjska zgromadziła się na Górze Ukrzyżowania, by ” czuwając ” przy grobie Pana Jezusa odegrać kilka marszy żałobnych. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kaplicy, podczas której muzycy grali pieśni wielkanocne. Po procesji odbyła się Msza Św., w której również czynnie brali udział członkowie orkiestry, a po skończonej Eucharystii, na Placu Rajskim zagrali kilka popisowych utworów.
26.03.2016r.-
Późnym popołudniem o godz. 18.00 w Kościele św. Józefa odprawiona została Msza Rezurekcyjna. Godzinę przed Eucharystią (wedle zwyczaju) Orkiestra Kalwaryjska zgromadzona przed Świątynią zagrała kilka marszy żałobnych przypominając tym samym o trwającej jeszcze zadumie. Po części sakralnej wszyscy wierni uczestniczyli w procesji, podczas której wybrzmiewały pieśni wielkanocne akompaniowane przez orkiestrę. Ze względu na wartę pełnioną jeszcze na Górze Ukrzyżowania muzycy nie koncertowali pod koniec nabożeństwa.
We wszystkie te dni trębacze kalwaryjskiej orkiestry
( Adrian Wlaźlak, Bartłomiej Faber, Mariusz Pamuła, Rafał Piętoń, Robert Mucha,
Tomasz Mucha )
ubrani w historyczne stroje z epoki Heroda odgrywali uroczyste fanfary.
Wyjątkiem był Wielki Piątek, gdzie grane były motywy dekretowe, które przed laty napisali
Jan Kłącz i Marian Górkiewicz ( byli kapelmistrzowie orkiestry ).
25.03.2016r.-
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jak co roku, tysiące wiernych z całej Polski przybywa do Kalwarii by od wczesnych godzin porannych uczestniczyć w ostatniej drodze Jezusa-
24.03.2016r.-
Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia podczas swojej ostatniej wieczerzy z apostołami Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty:Kapłaństwa i Eucharystii, dlatego jest to szczególne święto kapłanów. To również dzień, gdy we wszystkich Kościołach gasną wieczne lampki i milknie muzyka, by na nowo zabrzmieć w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W tym dniu będzie miało miejsce tzw. ” Mandatum „,czyli obmycie nóg apostołom, którego według tradycji dokona kustosz Sanktuarium oo. Azariasz Hess, a po dróżkach kalwaryjskich wierni przejdą w procesji pasyjnej.
23.03.2016r.-
W Ewangelii w tym dniu czytamy o zdradzie Judasza, który za 30 srebrników sprzedał Jezusa Chrystusa. Wspomniany jest również moment przygotowywania się apostołów do święta Paschy, które miało się odbyć nazajutrz. Podczas wieczornych przedstawień, na scenie obok w Sanktuarium symbolizującej świątynie w Jerozolimie odegrano kolejne inscenizacje Misterium Męki Pańskiej : ” Uczta u Szymona „, ” Posiedzenie Sanchedrynu ” oraz ” Zdrada Judasza „.
20.03.2016r.-
Liturgia tego dnia wspomina uroczysty Wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu „. Ta inscenizacja z Ewangelii rozpoczęła uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Pasyjno-