Uroczystości Wielkiego Tygodnia 29 marca – 5 kwietnia

„… Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała? Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam grób pusty i świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
 ”

5.04.2015r.- Poranek Wielkanocny

Jak co roku, godzinę przed głównymi uroczystościami Kalwaryjska Orkiestra zebrała się na Górze Ukrzyżowania, by grając marsze żałobne ” czuwać ” przy grobie Pana Jezusa. O godz. 6.00 rozpoczęła się procesja z figurką Jezusa Zmartwychwstałego, która podążyła do Klasztoru, gdzie odprawiono Mszę Św. w Poranek Wielkanocny. Podczas procesji i Eucharystii muzycy odgrywali pieśni wielkanocne, a tradycyjnie na zakończenie, na Placu Rajskim, życząc wszystkim Wesołego Alleluja wykonali kilka marszy rozrywkowych.

4.04.2015r.- Wielka Sobota

Późnym popołudniem o godz. 18.00 w Kościele św. Józefa odprawiona została Msza Rezurekcyjna. Godzinę przed Eucharystią (wedle zwyczaju) Orkiestra Kalwaryjska zgromadzona przed Świątynią zagrała kilka marszy żałobnych przypominając tym samym o trwającej jeszcze zadumie. Po części sakralnej  wszyscy wierni uczestniczyli w procesji, podczas której wybrzmiewały pieśni wielkanocne zaakompaniowane przez orkiestrę. Ze względu na wartę pełnioną jeszcze na Górze Ukrzyżowania muzycy nie koncertowali pod koniec nabożeństwa.


We wszystkie te dni trębacze kalwaryjskiej orkiestry:
Bartłomiej Faber, Adrian Wlaźlak, Mariusz Pamuła, Robert Mucha, 
ubrani w historyczne stroje z epoki Heroda odgrywali uroczyste fanfary. Wyjątkiem był Wielki Piątek, gdzie grane były motywy dekretowe, które przed laty napisali Jan Kłącz i Marian Górkiewicz (byli kapelmistrzowie orkiestry).

3.04.2015r.- Wielki Piątek

To pierwszy dzień Triduum Paschalnego upamiętniający sąd, mękę i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie ma mszy świętej, lecz odprawia się tzw. Liturgię Męki Pańskiej. Misterium tego dnia rozpoczyna scena ” sądu Jezusa u Kajfasza „. Następnie w Domu Piłata odczytywany jest  Dekret skazujący Jezusa na śmierć . Na koniec wierni podążając Drogą Krzyżową kierują się na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie zostaje odprawiona liturgia Wielkiego Piątku.

2.04.2015r.- Wielki Czwartek

Mandatum, czasami nazywany też pedilavium, to uroczysty obrzęd umywania nóg, który obecnie odbywa się raz w roku – w Wielki Czwartek. Cała wieczorna Liturgia tego dnia kieruje nasze myśli do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożył Wieczerzę Paschalną, ostatnią przed swą męką i śmierciąJest to też pamiątka ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Inscenizacje odgrywana tego dnia to:  Pojmanie Jezusa „ oraz wymieniona powyżej  Ostatnia Wieczerza „.

1.04.2015r.- Wielka Środa

W Ewangelii w tym dniu czytamy o zdradzie Judasza, który za 30 srebrników sprzedał Jezusa Chrystusa. Wspomniany jest również moment przygotowywania się apostołów do święta Paschy, które miało się odbyć nazajutrz. Podczas wieczornych przedstawień bracia bernardyni grają sceny: ” Zdrada Judasza „oraz  Uczta u Szymona„.

29.03.2015r.- Niedziela Palmowa

To radosny dzień rozpoczynający okres Wielkiego Tygodnia. Według tradycji chrześcijańskiej to pamiątka Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Właśnie ta scena z Ewangelii grana jest jako pierwsza przez braci bernardynów podczas niedzielnego Misterium Męki Pańskiej w kalwaryjskim Sanktuarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *