” Zwycięzca śmierci piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana.
Naród niewierny trwoży się przestrasza na cud Jonasza –
Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza,Anioł zstępuje, niewiasty pociesza;
Patrzcie mówi im, grób ten próżny został, Pan zmartwychpowstał” Alleluja! „
Niedziela Zmartwychwstanie Pańskiego (31.03.2013r.)
Mimo wczesnej pory i bardzo kapryśnej aury orkiestra kalwaryjska zebrała się przed Sanktuarium by jak co roku, godzinę przed mszą, zagrać kilka marszy żałobnych. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 6.00 procesją Rezurekcyjną z kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP na Plac Rajski. Następnie wszyscy wierni uczestniczyli w nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. Jan Szkodoń –
Wielka Sobota (30.03.2013r.)
W tym dniu w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda oraz pokarmy wielkanocne. Podczas wieczornego nabożeństwa odnawiane są także przyrzeczenia chrzcielne. To również dzień, w którym nie odprawia się mszy ani nie przyjmuje komunii świętej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja.
Późnym popołudniem o godz. 18.00 w Kościele św. Józefa odprawiona została Msza Rezurekcyjna. Godzinę przed Eucharystią (wedle zwyczaju) Orkiestra Kalwaryjska zgromadzona przed Świątynią zagrała kilka marszy żałobnych przypominając tym samym o trwającej jeszcze zadumie. Po części sakralnej wszyscy wierni uczestniczyli w procesji, podczas której wybrzmiewały pieśni wielkanocne akompaniowane przez orkiestrę. Ze względu na wartę pełnioną jeszcze na Górze Ukrzyżowania muzycy nie koncertowali pod koniec nabożeństwa.
We wszystkie te dni trębacze kalwaryjskiej orkiestry (na zdj.od lewej:
Adrian Wlaźlak, Leszek Gielas, Robert Mucha, Mariusz Pamuła, ubrani w historyczne stroje z epoki Heroda odgrywali uroczyste fanfary. Wyjątkiem był Wielki Piątek, gdzie grane były motywy dekretowe, które przed laty napisali Jan Kłącz i Marian Górkiewicz (byli kapelmistrzowie orkiestry).
Wielki Piatek (29.03.2013r.)
To drugi dzień Triduum Paschalnego upamiętniający sąd, mękę i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie ma mszy świętej, lecz odprawia się tzw. Liturgię Męki Pańskiej. Misterium tego dnia rozpoczyna scena sądu Jezusa ” u Kajfasza „. Następnie w Domu Piłata odczytywany jest „Dekret skazujący Jezusa na śmierć”. Na koniec wierni podążając Drogą Krzyżową kierują się na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie zostaje odprawiona liturgia Wielkiego Piątku.
Wielki Czwartek (28.03.2013r.)
W tym dniu przypominamy sobie Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa z Apostołami. Jest to też pamiątka ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, na znak gestu, który wobec Uczniów uczynił Zbawiciel. Inscenizacje odgrywana tego dnia to: „Pojmanie Jezusa „oraz wymieniona powyżej „Ostatnia Wieczerza”.
Wielka Środa (27.03.2013)
W Ewangelii w tym dniu czytamy o zdradzie Judasza, który za 30 srebrników sprzedał Jezusa Chrystusa. Wspomniany jest również moment przygotowywania się apostołów do święta Paschy, które miało się odbyć nazajutrz. Podczas wieczornych przedstawień bracia bernardyni grają sceny: ” Zdrada Judasza „oraz „Uczta u Szymona”.