Uroczystości Wielkiego Tygodnia 13-20 kwietnia

20.04.2014r.- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
” Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie
Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie.
Bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie.
Alleluja, alleluja, Niechaj zabrzmi – Alleluja. „


Wedle zwyczaju, na godzinę przed głównymi obchodami, orkiestra kalwaryjska zgromadziła się na Górze Ukrzyżowania, by „czuwając” przy grobie Pana Jezusa odegrać kilka marszy żałobnych. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kaplicy, podczas której muzycy grali pieśni wielkanocne. Po procesji odbyła się Msza Św., w której również czynnie brali udział członkowie orkiestry, a po skończonej Eucharystii, na Placu Rajskim zagrali kilka popisowych utworów.


19.04.2014r.- Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień żałoby, który opamiętania złożenie ciała Chrystusa w grobie. W tym dniu wierni przynoszą poświecić pokarm, który zostanie spożyty przy śniadaniu wielkanocnym. Najważniejszą uroczystością kościelną jest Wigilia Paschalna, podczas której kapłan święci  ogień, paschał i woda chrzcielna. Pomimo że odbywa się ona w Wielką Sobotę należy już do obchodów rezurekcyjnych i głosi radosną wieść o Zmartwychwstaniu Jezusa.
Późnym popołudniem o godz. 18.00 w Kościele św. Józefa odprawiona została Msza Rezurekcyjna. Godzinę przed Eucharystią (wedle zwyczaju) Orkiestra Kalwaryjska zgromadzona przed Świątynią zagrała kilka marszy żałobnych przypominając, tym samym o trwającej jeszcze zadumie. Po części sakralnej  wszyscy wierni uczestniczyli w procesji, podczas której wybrzmiewały pieśni wielkanocne zaakompaniowane przez orkiestrę. Ze względu na wartę pełnioną jeszcze na Górze Ukrzyżowania muzycy nie koncertowali pod koniec nabożeństwa.


We wszystkie te dni trębacze kalwaryjskiej orkiestry
( Leszek Gielas, Adrian Wlaźlak, Bartłomiej Faber, Mariusz Pamuła, Rafał Piętoń )
ubrani w historyczne stroje z epoki Heroda odgrywali uroczyste fanfary.
Wyjątiem był Wielki Piątek, gdzie grane były motywy dekretowe, któe przed laty napisali
Jan Kłącz i Marian Górkiewicz ( byli kapelmistrzowie orkiestry ).

18.04.2014r.- Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jak co roku, tysiące wiernych z całej Polski przybywa do Kalwarii by od wczesnych godzin porannych uczestniczyć w ostatniej drodze Jezusa- na Golgotę.


17.04.2014r.- Wielki Czwartek

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia podczas swojej ostatniej wieczerzy z apostołami Jezus ustanowił dwa nierozdzielne sakramenty: Kapłaństwa i Eucharystii, dlatego jest to szczególne święto kapłanów. To również dzień, gdy we wszystkich Kościołach gasną wieczne lampki i milknie muzyka by na nowo zabrzmieć w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego


16.04.2014r.- Wielka Środa

” Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: „Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam”. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. „
Poniższy tekst to fragment z Ewangelii czytanej w Wielka Środę, w dniu w którym wspominana jest zdrada Judasza oraz Uczta u Szymona, czyli moment przygotowywania się Apostołów na święto Paschy


13.04.2014r.-Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła, jest świętem ruchomym i przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a jednocześnie jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. To także pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia – okresu duchowego przygotowania do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *