Uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP 10-16 sierpnia

16.08.2015r.- Msza Św. Wniebowzięcia NMP

Zakończył się tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP odbywający się co roku w Kalwarii. Tłumy pielgrzymów z całej Polski i zagranicy zjechały do sanktuarium pasyjnegoby wziąć udział w niedzielnych uroczystościach. Obchody rozpoczęła poranna msza św. w Kościele Grobu Matki Bożej, po której wyruszyła procesja Wniebowzięcia do Bazyliki MB Anielskiej, gdzie o godz. 11.00 miała miejsce centralna suma odpustowa, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Orkiestra kalwaryjska pod batuta kapelmistrza Kazimierza Gromady kolejny raz zaangażowała się w przygotowanie oprawy muzycznejubogacając swoją grą tę jakże ważną uroczystość. Podczas mszy św. odegrała kilka pieśni eucharystycznych, a razem z chórem Soli Deo prowadzonym przez Bogdana Oczkowskiego wykonała przepiękny utwór z Oratorium Kalwaryjskiego pt: ” Cierpienie „.

14.08.2015r.- Procesja Zaśnięcia NMP

Tak jak to bywało w poprzednich latach także i w tym roku tysiące pielgrzymów z różnych zakątków naszej Ojczyzny zjechało się do Kalwarii Zebrzydowskiej by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu Procesji Zaśnięcia NMP.Podczas obchodów nie mogło zabraknąć licznie przybyłych asyst liturgicznych oraz towarzyszących im orkiestr- w tym naszej orkiestry kalwaryjskiej-  które podczas procesji na zmianę odgrywały marsze żałobne.  Uroczystości rozpoczęły się nieszporami maryjnymi pod przewodnictwem Ks. Kard. Stanisława Dziwisza i o. Bpa Damiana Muskusa, a okolicznościowe kazanie wygłosił oraz prowadził procesję Ks. Bp Andrzej Jeż – ordynariusz Diecezji Tarnowskiej. Na zakończenie, na ołtarzu polowym przy Kościele Grobku Matki Bożej odprawiono Mszę Św, której przewodniczyli wyżej wymienieni duchowni i ponad 300 kapłanów.

9.08.2015r.- Procesja Współcierpienia NMP

Niedzielna msza święta, której przewodniczył kustosza Sanktuarium, o.Azariasz Hess rozpoczęła uroczysty tydzień odpustowy ku czci Wniebowzięcia NMP. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 2009 roku przez Arcybiskupa Częstochowskiego Stanisława Nowaka, wtedy to po raz pierwszy na dróżki kalwaryjskie wyruszyła procesja Współcierpienia NMP z Bazyliki do Domku Matki Bożej. Także i w tym roku wierni niosąc figurę Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus zatrzymywali się przy kolejnych stacjach, by wsłuchiwać się w piękne rozważania przygotowane przez Ojców Bernardynów. Całą procesję uświetniła kalwaryjska orkiestra, która zagrała kilka pieśni maryjnych, a śpiew poprowadził jeden z jej członków pan Jan Kluska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *