Uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia NMP 11-18 sierpnia

18.08.2013r.- Wniebowzięcie NMP

Właśnie zakończył się tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP odbywający się co roku w Kalwarii. Tłumy pielgrzymów z całej Polski i zagranicy zjechały do sanktuarium pasyjnego by wziąć udział w niedzielnych uroczystościach. Obchody rozpoczęła poranna msza św. w Kościele Grobu Matki Bożej, po której wyruszyła procesja Wniebowzięcia do Bazyliki MB Anielskiej, gdzie o godz. 11.00 miała miejsce centralna suma odpustowa, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystię koncelebrowali także: bp Jan Szkodoń, o. Jarosław Kania OFM – prowincjał bernardynów, o. Gracjan Kubica OFM – kustosz sanktuarium kalwaryjskiego i liczni przedstawiciele kleru zakonnego i diecezjalnego. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który podkreślił, że Maryja jest ostatnim ziemskim darem danym Kościołowi przez Chrystusa z wysokości krzyża. Na zakończenie Eucharystii, w związku ze świętem MB Zielnej ks. kardynał  poświęcił przyniesione przez wiernych zioła i kwiaty oraz udzielił im pasterskiego błogosławieństwa. Następnie cała asysta liturgiczna z figurą Matki Bożej Wniebowziętej udała się z procesją do Bazyliki. Orkiestra kalwaryjska kolejny raz zaangażowała się w przygotowanie oprawy muzycznej ubogacając swoją grą tę jakże ważną uroczystość. Podczas mszy św. odegrała kilka pieśni eucharystycznych i razem z wokalistami-  p. Andrzejem Koskiem oraz p. Kingą Stawowy, wykonała przepiękny utwór pt: ” Cierpienie ” z Oratorium Kalwaryjskiego. Na koniec zagrała popisowy numer, ” Marsz Victoria ” co zostało nagrodzone gromkimi brawami.

16.08.2013r.- Procesja pogrzebu MB

” Procesja Pogrzebu Matki Bożej, zwana także procesją Zaśnięcia to jedna z najbardziej widowiskowych i oryginalnych procesji w Kościele katolickim w Polsce. Wierni z figurą Maryi niesionej w trumnie, wędrują kilkukilometrową trasą od kaplicy Domku Matki Bożej do kościoła Grobu Matki Bożej „. Jak w poprzednich latach tak i w tym roku tysiące pielgrzymów z różnych zakątków naszej Ojczyzny zjechało się do Kalwarii by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć licznie przybyłych asyst liturgicznych oraz towarzyszących im orkiestr-w tym naszej orkiestry kalwaryjskiej-  które podczas procesji na zmianę odgrywały marsze żałobne.  Uroczystości rozpoczęły się nieszporami maryjnymi pod przewodnictwem ks. abp Angelo Massafra z Tirany w Albanii, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Procesję Zaśnięcia poprowadził ks. kard. Stanisław Dziwisz- on  również koncelebrował mszę św. na ołtarzu polowym przy kościele Grobu Matki Bożej, gdzie do zgromadzonych wiernych skierował Słowo Boże.

11.08.2013r.- Procesja Współcierpienia NMP

Niedzielna msza święta, której przewodniczył kustosza Sanktuarium, O. Gracjan Kubica rozpoczęła uroczysty tydzień odpustowy ku czci Wniebowzięcia NMP. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 2009 roku przez Arcybiskupa Częstochowskiego Stanisława Nowaka. Wtedy to po raz pierwszy na dróżki kalwaryjskie wyruszyła procesja Współcierpienia NMP z Bazyliki do Domku Matki Bożej. Także i w tym roku wierni niosąc figurę Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus zatrzymywali się przy kolejnych stacjach, by wsłuchiwać się w piękne rozważania przygotowane przez Ojców Bernardynów. Całą procesję uświetniła kalwaryjska orkiestra, która zagrała kilka pieśni maryjnych, a śpiew poprowadził jeden z jej członków, pan Jan Kluska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *